Nový zákon o evidenci skutečných majitelů


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/307804/virtual/www/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1310

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/307804/virtual/www/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1315
Jak zlikvidovat podnik v České republice
24.03.2025

Nový zákon o evidenci skutečných majitelů


Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/307804/virtual/www/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1310

Warning: Trying to access array offset on value of type bool in /data/web/virtuals/307804/virtual/www/wp-content/themes/betheme/functions/theme-functions.php on line 1315

Účetnictví Praha: Od 01.06.2021 začal platit nový zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů (tzv. evidenční zákon),který přesněji definuje skutečného majitele, zavádí povinnost částečného zveřejňování údajů, automatickéhozobrazování dat z obchodního rejstříku a nově se objevuje řízení o nesrovnalostech. Evidenční zákon zároveňstanovuje značné finanční sankce, které bude možné uplatnit v případě nedodržování povinností,vyplývajících z tohoto zákona.

Kdo je skutečný majitel?

Skutečný majitel je v souladu s evidenčním zákonem každá fyzická osoba, která je koncovým příjemcem neboosobou s koncovým vlivem. Koncovým příjemcem právnické osoby je každá osoba, která může přímo nebonepřímo získávat více než 25 % z celkového majetkového prospěchu tvořeného při činnosti nebo likvidaciprávnické osoby či každá osoba, která má přímo nebo nepřímo právo na podíl na zisku, jiných vlastních zdrojíchnebo likvidačním zůstatku obchodní korporace větší než 25 %. Osoba s koncovým vlivem je každá fyzická osoba,která může v obchodní korporaci přímo nebo nepřímo uplatňovat rozhodující vliv. Evidenční zákon nově zavádípojmy řetězení a větvení obchodní korporace. Pokud nelze skutečného majitele určit nebo pokud je osobou skoncovým vlivem právnická osoba, která nemá skutečného majitele, je jejím skutečným majitelem každá osobave vrcholném vedení. Při zápisu osoby ve vrcholném vedení jakožto skutečného majitele je nutné v  souladus novým zákonem zaznamenat veškeré úkony provedené při zjišťování skutečného majitele. Tyto údaje jenutné po mnoho let uchovávat. Tvrzení, že společnost nemá skutečného majitele, neobstojí.

Veřejně přístupné informace

Některé údaje týkající se skutečných majitelů budou veřejně přístupné. Zveřejnění podléhá např.: jméno apříjmení skutečného majitele, rok a měsíc jeho narození, státní občanství, stát, ve kterém má skutečný majitelbydliště, informace povaze postavení skutečného majitele a den, od kterého je fyzická osoba skutečnýmmajitelem. Částečný výpis platných údajů, tj. výpis z veřejně dostupných údajů z evidence skutečných majitelůje možné si pořídit v elektronické podobě na webu Ministerstva spravedlnosti, obdobně jako výpisz obchodního rejstříku. V případě, že je skutečný majitel jasný již z obchodního rejstříku, objeví se údajeautomaticky v evidenci skutečných majitelů. Automatické zobrazení nebude použito, pokud již dříve evidujícíosoba podala návrh na zápis skutečného majitele do evidence.

Podmínky pro výkon hlasovacího práva

Pokud není skutečný majitel zapsán v evidenci skutečných majitelů, nesmí při přijímání rozhodnutí nejvyššímorgánem příslušné obchodní korporace využívat hlasovacího práva nebo rozhodovat jakožto jediný společník.Pokud by tak přesto učinil, lze takové rozhodnutí vyhlásit za neplatné. Za zneplatněním přijatého rozhodnutí jemožné se obrátit se na soud.

Podmínky pro vyplacení podílu zisku

Pokud není skutečný majitel zapsán v evidenci skutečných majitelů, nesmí příslušná obchodní korporacevyplatit podíl na zisku nebo jiných vlastních zdrojích či podíl na likvidačním zůstatku. Právo na vyplacenínevyplaceného podílu zaniká ke konci účetního období, v němž bylo přijato rozhodnutí o jeho vyplacení. Kdybyv případě, že skutečný majitel není zapsán v evidenci skutečných majitelů statutární orgán podíl na zisku nebojiných vlastních zdrojích či podíl na likvidačním zůstatku vyplatil, nejednal by s péčí řádného hospodáře a takovéjednání by bylo považováno z porušení jeho povinností.

Řízení o nesrovnalosti

Nově evidenční zákon taktéž zavádí řízení o nesrovnalosti. V souladu se zákonem č. 253/2008 Sb., o některýchopatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (tzv. AML zákon), má jakákolivpovinná osoba nebo orgán veřejné moci povinnost učinit oznámení, týkající se nesrovnalosti v evidenciskutečných majitelů. Na základě toho soud v evidenci skutečných majitelů udělá poznámku o nesrovnalosti azašle výzvu odstranění této nesrovnalosti. Pokud na základě výzvy soudu nebude nesrovnalost odstraněna nebovysvětlena, soud zahájí řízení o nesrovnalosti. V souladu s evidenčním zákonem soud také nově může uložitněkterou ze sankcí. V případě, že evidující osoba nezajistí zápis údajů do evidence skutečných majitelů nebo k zápisu dodá údaje neodpovídající skutečnému stavu, a pokud poté nezjedná nápravu ani ve lhůtě 15 dnů,může jí být uložena pokuta až do výše 500 000 Kč. Stejná pokuta může být uložena i skutečnému majiteli,pokud při zápisu neposkytne potřebnou součinnost. Tyto pokuty je možné ukládat opakovaně.

Lhůta pro provedení zápisu

Nový zákon je účinný od 01.06.2021. Právnické osoby, které zapsaly skutečného majitele v souladu s již platnoulegislativou, musí zkontrolovat a eventuálně upravit zapsané údaje během ochranné lhůty 6 měsíců. Obchodníkorporace, které doposud neprovedly zápis skutečného majitele, musí návrh na zahájení řízení o zápisu podatbez zbytečného odkladu, přičemž se má za to, že evidující osoba povinnost splnila, byl-li skutečný majitelpropsán automaticky. V případě právnických osob, které nejsou obchodními korporacemi, platí ochranná lhůta6 měsíců vždy. Pokud tyto PO provedly zápis skutečného majitele řádně a včas dle předchozí legislativy, mají naúpravu či změnu zapsaných údajů k dispozici až 12 měsíců od nabytí účinnosti evidenčního zákona.